Celulitida

02.08.2021

Celulitida - nebo také pomerančová kůra - je sice více estetickým problémem, ale věřte, že se postupem času může stát i zdravotním problémem.

Proč celulitida vzniká?
Vznik celulitidy má mimo jiné na svědomí ženský hormon zvaný estrogen. Proto si celulitidy často začínáme všímat v průběhu puberty, kdy dochází k větším hormonálním změnám. Další příčinou může být i hormonální antikoncepce, kdy dochází k nepřirozeným hormonálním změnám nebo těhotenství. Dalšími faktory, které ovlivňuji vznik celulitidy, mohou být dědičné předpoklady (nedědí se pomerančová kůže, ale typ postavy - rozložení tuku), nedostatek pohybu, nedostatek tekutin, špatná strava, sedavé zaměstnání, nikotin a stres

Jak celulitida vzniká?
Shluky tukových buněk v podkoží tlačí na pojivovou tkáň a utlačují okolní krevní a lymfatické cévy. Ty se deformují, čímž se zpomalí místní cirkulace a přísun živin. Ztíží se odvod toxinů a ve tkáních zůstává tekutina a odpadní látky. Nahromaděná tekutina zvyšuje tlak na cévky, které pracují ještě hůře, a sníží se přísun kyslíku. Tuky jsou nedostatečně odbourávány a ložiska zbytňují. Vzniklé útvary na sebe ve větší míře vážou vodu a na povrchu kůže se projevují nevzhledné hrbolky. 

Jak celulitidu minimalizovat?
Chodit pravidelně na manuální lymfodrenáže a i doma si provádět drenáž dle doporučení lymfoterapeuta. Ke zvýšení účinku je vhodné nosit kompresní legíny.
Anticelulitní krémy a emulze jsou vhodné jako doplněk. Účinek je dobré podpořit tělovým peelingem nebo masáží suchou žínkou. Účinné látky z krému tak proniknou hlouběji do pokožky. Sprcha (ne horká), peeling nebo suchá masáž a nanést krém. 

Důležité je dostatečně pít, zařadit do jídelníčku ovoce - to jíst dopoledne (citron, grapefruit, jablka, jahody, maliny) a odpoledne jíst hodně zeleniny (červená řepa, salát, mrkev, olivy, paprika, pórek, rajče, avokádo, ředkvičky) a pravidelně jíst ryby. Na bílkoviny a zdravé kvalitní tuky nesmíme zapomenout (avokádový, kokosový, olivový olej). Omezit cukry, mléčné výrobky a obiloviny.

Vhodná je rychlá chůze, plavání (ideálně 1x týdně) nebo tzn. terapie tancem. Speciální cvičení ale neexistuje, důležité je se hlavně hýbat, aby nás to naplňovalo pocitem radosti.

Jak na správnou funkci lymfatického systému?
Vzhledem k tomu, že lymfatický systém nemá svou pumpu, aby běžel sám od sebe jako krevní oběh, musíme ho rozpohybovat sami. A to můžeme pomocí:

  • přístrojové lymfatické masáže
  • ruční lymfatické masáže

A jak pečovat o svou lymfu si můžete přečíst tady: péče o lymfu

© 2018 Masaze-Ruda. Ruda U Nového Strašecí
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky