Pět Tibeťanů

26.07.2021

Znáte cvičení Pět Tibeťanů?

Je to velmi účinná a jednoduchá sestavu cviků na zlepšení pohyblivosti páteře a krevního oběhu. Dle jogínské literatury tyto speciální cviky otevírají a harmonizují čakry (energetická centra v našem těle).

Jde o energetické cvičení, doporučuje se cvičit ráno před snídaní, načerpá se tak energie na celý den. Večer by se mohlo stát, že se bude špatně usínat, ale je to hodně individuální. Někomu může večerní cvičení naopak kvalitu spánku zlepšit. Celé cvičení v průměru zabere 10 až 15 minut 

Začne se s třemi až pěti opakováními první týden a postupně podle možností přidáváme. Maximální počet je 21 opakování. Když se dostaneme na 21, dále už počet opakování nezvyšujeme.  

Postavíme se do polohy hory, upažíme dlaně směrem k zemi, paže do výše ramen. Pozvolna se začínáme otáčet ve směru hodinových ručiček. 

Dech: přirozeně zhluboka dýcháte během celého otáčení. 

Funkce: cílem Prvního Tibeťana je celkově zlepšit energii organismu. Vzpřímený postoj dává stabilitu, sebevědomí, vzlet a elán.  

Položíme se na záda, paže podél těla. Myslete na vtažené břicho, nepovolujte v bedrech, ramena, celá páteř a hýždě zůstávají na zemi. Pokud je pro vás zpočátku cvik příliš těžký, můžete použít variantu s pokrčenými koleny 

Dech: hluboký pomalý nádech při zvedání nohou a hlavy a výdech při jejich pokládání

 Funkce: posiluje břišní a zádové svaly a upravuje látkovou výměnu. Propůjčuje dynamický vzhled a odstraňuje bolesti zad. 

Přejdeme do kleku, kolena na šíři boků. Špičky nohou jsou ohnuté a zapřené do podložky. Dlaně položte na hýždě nebo lépe až pod ně, na stehna. Ramena máme stažená směrem dolů, lokty směřují vzad. Sklopíme hlavu a přitáhneme bradu k hrudníku.

Dech: nádech při záklonu a výdech při předklonu. 

Funkce: třetí Tibeťan má zlepšit srdeční činnost, posílit imunitu a krční svalstvo. Napíná celý trup, zvláště páteř, ramena, hruď a krk. Posiluje klouby nohou. Balík dodává ledvinám více kyslíku.  

Patří mezi nejobtížnější, především pro starší a méně pohyblivé lidi. Sedíme v rovném sedu, dlaně jsou opřené o zem těsně vedle těla, prsty směřují vpřed. Bradu máme přitaženou k hrudníku, dlaně tlačíme do podložky. Zkontrolujte si, že máte rameno, loket a zápěstí v jedné přímce kolmo k zemi. S nádechem nadzvedneme hýždě, vysouváme se dopředu, břichem vzhůru, hlava dozadu (hlavu nepovolujeme, díváme se na strop). Chodidla jsou plnou plochou v podložce, kolena svírají úhel 90 stupňů. Ve výdrži se snažíme bedra zvednout co nejvýš. S výdechem se vracíme do základní polohy s tím, že dosedneme až mezi dlaně, bradu opět přitáhneme k hrudníku. Ruce a chodidla zůstávají stále na stejném místě.

Dech: nádech při zvedání těla, zadržení dechu nahoře při napnutých svalech a výdech při pokládání. 

Funkce: cvik stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí. Posiluje páteř, napíná trup a oživuje trávicí a vylučovací orgány. Zpevňuje zápěstí.  

Základní poloha se podobá pozici psa hlavou vzhůru s tím rozdílem, že začínáme s překlopenými prsty, které zapřeme do podložky. Dlaně pod rameny, paže propnuté, vytažení z pasu, břichem se nedotýkáme země.

Dech: nádech, když zvedáte zadek a výdech, když se vracíte do původní polohy.

Funkce: cvik pomáhá správné funkci žláz s vnitřní sekrecí. Protahuje svaly krku, trupu a břicha, posiluje břicho, klouby nohou a zápěstí. Působí jako velká energetická pumpa, oživuje krevní oběh.  

© 2018 Masaze-Ruda. Ruda U Nového Strašecí
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky